Mine aner

På denne side bruger jeg anenummer-systemet, hvor probanden har anenummer #1, forældre #2 - #3, bedsteforældrene #4 - #5 og #6 - #7 osv. Mænd har lige nr. og kvinder har ulige nr. En fars anenummer er altid det dobbelte af barnets, dvs. anenummer #7 er således datter af #14 og #15.
Listerne for min fars og mors slægt er ordnet efter stigende anenumre.
For at skelne mellem forskellige bedsteforældre, oldeforældre, tip-oldeforældre osv., er tilføjet et (nummer) efter hvert par.
Der er henvisninger til notater om bedsteforældre og efterkommere.
Se mine forfædre i familiealbummet



Min fars slægt

Far, gift 12-06-1938 i Haslev
Alfred Bockmann Pedersen #2, Smed, f. 15-03-1909 i Kirke-Hvalsø, d. 12-09-1977 i Fensmark

Bedsteforældre (1), ugift Note 1.
Alfred Bockmann #4, Styrmand på tysk s/s St. Georg
Annine Kristine Jørgensen #5, Husbestyreinde, f. 25-03-1879 i Svenstrup, d. 20-05-1955 i Bråby

Oldeforældre (2), gift 8-11-1867 i Kavslunde Note 2.
Niels Jørgensen #10, Gårdfæster på Hjørnegaard, f. 23-2-1838 i Svinø, d. 5-5-1896 i Svenstrup
Ane Pedersen #11, f. 11-9-1841 i Svenstrup, d. 6-3-1909 i Svenstrup

Tip-oldeforældre (3), gift 18-3-1820 i Gamborg Note 3.
Jørgen Rasmussen #20, Gårdmand, f. 1795 i Aborg, d. 7-3-1866 i Kavslunde
Ane Barbara Jochumsdatter #21, f. 1798 i Gamborg, d. 26-3-1871 i Kavslunde

Tip-oldeforældre (4), gift 21-3-1834 i Gamborg
Peder Sørensen #22, Gårdmand, f. 1781 i Rolund, d. 5-2-1872 i Svenstrup
Maren Larsdatter #23, f. 11-2-1799 i Mosegaard, d. 14-8-1883 i Svenstrup

2x tip-oldeforældre (5), gift 31-7-1778 i Gamtofte
Rasmus Andersen #40, Gårdmand, f. 1751 i Aborg, d. 17-6-1831 i Aborg
Maren Pedersdatter #41, f. 1750 i Aborg, d. 16-4-1828 i Aborg

2x tip-oldeforældre (6), gift 25-1-1788 i Udby
Jocum Olsen #42, Husmand, f. 1756 i Gamborg, d. 19-4-1818 i Gamborg
Dorthe Elisabeth Rasmusdatter #43, f. 1761 i Udby sogn, d. 19-5-1834 i Gamborg

2x tip-oldeforældre (7) gift 6-7-1772 i Udby
Søren Pedersen #44, Gårdmand, f. 1750 i Viby, d. 2-2-1820 i Viby
Maren Clausdatter #45, f. 1745 i Viby, d. 8-12-1817 i Rolund

2x tip-oldeforældre (8) gift 26-10-1797 i Balslev
Lars Hansen #46, Gårdmand, f. 1775 i Mosegaard, d. 16-7-1822 i Mosegaard
Birthe Rasmusdatter #47, f. 1778 i Mosegaard, d. 1-6-1854 i Mosegaard

3x tip-oldeforældre (9), gift 25-6-1749 i Gamtofte
Anders Rasmussen #80, Gårdmand, f. 1720 i Aborg, d. 9-1794 i Aborg
Else Nielsdatter #81, f. 1723 i Aborg, d. 1-1784 i Aborg

3x tip-oldeforældre (10), gift 7-12-1742 i Gamtofte
Peder Jacobsen #82, Gårdmand, f. 1708 i Aborg, d. 10-1773 i Aborg
Karen Hansdatter #83, f. 1719 i Aborg, d. 1-1801 i Aborg

3x tip-oldeforældre (11) gift 10-8-1754 i Gamborg
Oluf Olufsen #84, Gårdmand, f. 1717 i Gamborg, d. 4-1762 i Gamborg
Anna Regina Jochumsdatter #85, f. 1727 i Gamborg, d. 12-1800 i Gamborg

3x tip-oldeforældre (12) gift 30-6-1756 i Udby
Rasmus Pedersen #86, Gårdmand, f. 1723 i Rolund, d. 1767 i Rolund
Anna Barbara Jørgensdatter #87, f. 11-4-1734 i Føns, d. 3-2-1814 i Rolund

3x tip-oldeforældre (13)
Peder Sørensen #88, Gårdmand, f. 1705 i Viby, d. 2-1788 i Viby
Maren Jensdatter #89, f. 1711 i Rolund, d. 5-1751 i Viby

3x tip-oldeforældre (14) gift 30-5-1742 i Nr. Aaby
Claus Andersen #90, Gårdmand, f. 1718 i Viby, d. 5-1787 i Viby
Appelone Rasmusdatter #91, f. 18-1-1715 i Brangstrup, d. 1770 i Viby

3x tip-oldeforældre (15) gift før 1771
Hans Pedersen #92, Gårdmand, f. 1746 i Mosegaard, d. 6-4-1816 i Mosegaard
Ane Larsdatter #93, f. ca.1748, d. 3-1830 i Mosegaard

3x tip-oldeforældre (16) gift 21-11-1777 i Balslev
Rasmus Rasmussen #94, Gårdmand, f. ca.1745 i Balslev, d. 12-1796 i Mosegaard
Maren Margrete Andersdatter #95, f. ca.1747 i Balslev, d. 29-1-1825 i Mosegaard

4x tip-oldeforældre (17) gift 26-11-1719 i Gamtofte
Rasmus Nielsen #160, Gårdmand, f. 1684, d. 2-1762 i Aborg
Mette Rasmusdatter #161, f. 1683, d. 12-1759 i Aborg

4x tip-oldeforældre (18) gift 12-7-1722 i Gamtofte
Niels Clemensen #162, Gårdmand, f. 1685, d. 9-1753 i Aborg
Karen Laursdatter #163, f. 1687, d. 3-1756 i Aborg

4x tip-oldeforældre (19) gift før 1705
Jacob Pedersen #164, Gårdmand på Kongsgaard, f. 1677, d. 4-1729 i Aborg
Maren Hansdatter #165, f. 1681, d. 5-1748 i Aborg

4x tip-oldeforældre (20) gift 25-11-1715 i Gamtofte
Hans Lauritsen #166, Gårdmand, f. i Skydebjerg
Birgitte Mortensdatter #167, f. i Aborg

4x tip-oldeforældre (21) gift 1-1-1715 i Gamborg
Oluf Olufsen Bang #168, Gårdmand, f. 1672 i Gamborg, d. 8-1734 i Gamborg
Maren Jørgensdatter #169, f. i Gamborg, d. 6-1760 i Gamborg

4x tip-oldeforældre (22) gift 14-7-1726 i Gamborg
Jochum Ottosen Titis #170, Gårdmand, f. 1691 i Gamborg, d. 9-1753 i Gamborg
Kirsten Hemmingsdatter #171

4x tip-oldeforældre (23) gift 15-5-1712 i Udby
Peder Rasmussen #172, Gårdmand, f. 1671, d. 3-1756 i Rolund
Anna Andersdatter #173

4x tip-oldeforældre (24) gift før 1727
Jørgen Sørensen #174, Gårdmand på Ellegaard, f. 1701 i Viby
Dorthe Elisabeth Michelsdatter #175, f. 1702, d. 14-9-1735 i Fønsskov

4x tip-oldeforældre (25) gift 5-12-1700 i Udby
Søren Jørgensen #176, Smed, Rytter, f. 1670 i Broende, d. 2-1709 i Viby
Karen Pedersdatter #177, f. ca.1675 i Udby sogn, d. efter 1709

4x tip-oldeforældre (26)
Jens Lauridsen #178, Smed, f. 1654 i Viby, d. 1-1717 i Viby
"Jens Smeds kone" #179, d. 12-1730 i Rolund

4x tip-oldeforældre (27) gift 12-5-1715 i Føns
Anders Nielsen #180, Gårdmand, f. ca.1687, d. 6-1754 i Viby
Maren Clausdatter #181, f. ca.1690, d. 10-1754 i Viby

4x tip-oldeforældre (28)
Rasmus Rasmussen #182, Gårdmand, f. ca.1670, d. 10-1731 i Brangstrup
Maren Nielsdatter #183, f. 1677, d. 9-1758 i Brangstrup

4x tip-oldeforældre (29) gift 16-3-1740 i Balslev
Peder Nielsen #184, Gårdmand, f. 1701, d. 4-1759 i Mosegaard
Dorthe Pedersdatter #185, f. ca.1715, d. 5-1753 i Mosegaard

4x tip-oldeforældre (30)
Lars #186, f. ca. 1720
Aplone Nielsdatter #187, f. 1728 i Balslev sogn, d. efter 1801

4x tip-oldeforældre (31) gift 18-10-1741 i Ejby
Rasmus Rasmussen #188, Gårdmand, f. 1714 i Balslev, d. 5-1780 i Mosegaard
Ane Hansdatter #189, f. 1721, d. 6-1790 i Mosegaard


Min mors slægt

Mor, gift 12-6-1938 i Haslev
Elin Westermann #3, Ekspeditrice, f. 6-12-1918 i Haslev, d. 8-8-2001 i Næstved

Bedsteforældre (2), gift 10-2-1907 i København
Eduard Ferdinand Westermann #6, Murermester, f. 14-5-1884 i København, d. 6-7-1950 i Gentofte
Ella Schwartzbach #7, f. 25-1-1889 i Rønnebæk, d. 29-6-1972 i Fensmark

Oldeforældre (3), gift 31-10-1873 i København
Johan Heinrich Christoph Westermann #12, Murermester, f. 30-11-1846 i Munster, Hannover, d. 14-11-1929 i København
Marie Engeline Berg #13, f. 11-8-1853 i Hørsholm, d. 13-1-1940 i København

Oldeforældre (4), gift 17-6-1881 i Næstelsø
Note 4.
Hans Frederik Schwartzbach #14, Skytte, Skovfoged og Savværksejer f. 13-7-1853 i Rønnebæksholm, d. 27-6-1927 i Haslev
Marie Kirstine Larsen #15, f. 27-3-1863 i Næstelsø, d. 25-10-1931 i Haslev

Tip-oldeforældre (5), gift i Tyskland Note 5.
Johann Heinrich Westermann #24, Skrædder, f. 8-11-1811 i Alten-Ebstorf, d. 17-7-1889 i Munster Tyskland
Anna Catharine Kruse #25, f. 19-2-1812 i Oetzen, d. 2-5-1874 i Munster Tyskland

Tip-oldeforældre (6), gift 29-8-1845 i Hørsholm
Johan Christian Berg #26, Tømrer, f. 22-11-1818 i Hørsholm, d. 9-1-1891 i København
Sophie Frederikke Ring #27, f. 16-4-1819 i Hørsholm, d. 11-4-1904 i København

Tip-oldeforældre (7), gift 18-10-1834 i Rønnebæk
Johan Jørgen Martin Schwartzbach #28, Skomager og Skovfoged, f. 15-12-1810 i Næstved, d. 10-3-1881 i Rønnebæk
Sidse Hendriksdatter #29, f. 13-2-1815 i Rønnebæk, d. 15-6-1883 i Rønnebæk

Tip-oldeforældre (8), gift 28-12-1860 i Næstelsø Note 6.
Lars Larsen #30, Parcellist, Dannebrogsmand, f. 26-5-1834 i Guderup, d. 15-1-1925 i Næstved
Maren Andersdatter #31, f. 30-1-1836 i Næstelsø, d. 28-1-1915 i Næstelsø

2x tip-oldeforældre (9), gift i Tyskland
Johann Heinrich Wilhelm Westermann #48, f. i Tyskland
Anna Margaretha Stolten #49, f. 7-5-1787 i Alten-Ebstorf Tyskland

2x tip-oldeforældre (10), gift i Tyskland
Albrecht Kruse #50, f. i Tyskland
Ilsa Marie Dorothea Lossen #51, f. i Eimke Tyskland

2x tip-oldeforældre (11), gift 23-2-1820 i Hørsholm
Johan Frederik Berg #52, Tømrermester, f. 6-3-1778 i København, d. 2-4-1857 i Hørsholm
Ane Cathrine Erichsen #53, f. ca. 1791 i Sverige, d. 17-1-1855 i Hørsholm

2x tip-oldeforældre (12), gift 8-5-1810 i Hørsholm
Johan Bartholin Ring #54, Købmand, f. 1787 i St. Heddinge, d. 7-9-1850 i Hørsholm
Anne Cathrine Mertz #55, f. 1787 i København, d. 19-5-1865 i Hørsholm

2x tip-oldeforældre (13), gift 8-5-1812 i Næstved
Johan Georg Martin Schwartzbach #56, Corporal, f. 1778 i Hardegsen, d. 24-11-1838 i Næstved
Anne Christine Svendsen #57, f. 1780 i Sverige, d. 18-1-1862 i Næstved

2x tip-oldeforældre (14), gift 21-9-1792 i Rønnebæk
Hendrik Mathiesen #58, Væver, f. 1771 i Bøgesø, d. 21-6-1833 i Rønnebæksholm
Maren Pedersdatter #59, f. 1774 i Næstelsø, d. 11-5-1855 i Rønnebæksholm

2x tip-oldeforældre (15), gift 27-9-1833 i Herlufsholm
Lars Larsen #60, Gårdejer, f. 30-4-1808 i Hyllinge, d. 23-5-1875 i Guderup
Marie Hansdatter #61, f. 3-4-1797 i Guderup, d. 2-1-1845 i Guderup

2x tip-oldeforældre (16), gift 8-11-1826 i Snesere
Anders Nielsen #62, Gårdmand, f. 1803 i Åside, d. 15-7-1852 i Næstelsø
Mette Hansdatter #63, f. 1803 i Åside, d. 3-6-1871 i Næstelsø

3x tip-oldeforældre (21), gift 28-11-1777 i København
Johan Gottfried Berg #104, Tømrer, f. ca.1742, d. efter 1801 i København
Sine Christina HeŁ #105, f. 1749, d. 1-1-1820 i København

3x tip-oldeforældre (23), gift 28-3-1781 i St.Heddinge
Christian Mathias Ring #108, Slagter, f. 1758 i St.Heddinge, d. 6-1794 i St.Heddinge
Christiane Frederikke Louise Svendler #109, f. ca.1751, d. 10-1796 i St.Heddinge

3x tip-oldeforældre (24), gift 13-10-1769 i København
Jacob Adamsen Mertz #110, Møller, Vognmand og Renovationsbetjent, f. 1741 i Vejle, d. 4-1804 i København
Gertrud Marie Johansdatter Ratsach #111, f. 1745 i Fredericia, d. 2-1800 i København

3x tip-oldeforældre (25), gift i Tyskland
Johann Schwartzbach #112, Musketťr på Burg Hardegsen
Sybillen Hartmann #113

3x tip-oldeforældre (27), gift ca. 1770
Mathias Rasmussen #116, Husmand, f. 1747 i Bøgesø, d. 23-2-1817 i Bøgesø
Karen Olsdatter #117, f. 1746 i Bøgesø, d. 5-1810 i Bøgesø

3x tip-oldeforældre (28), gift 3-10-1751 i Næstelsø
Peder Jørgensen #118, Gårdmand, f. 1717 i Myrup, d. 11-1778 i Næstelsø
Sidse Jørgensdatter #119, Jordmoder, f. 1728 i Brandelev, d. 11-1811 i Rønnebæk

3x tip-oldeforældre (29), gift 6-3-1803 i Hyllinge
Lars Andersen #120, Gårdmand og Sognefoged, f. 1757 i Spjellerup, d. 17-4-1825 i Hyllinge
Karen Christophersdatter #121, f. 1777 i Nyrup, d. 24-5-1846 i Hyllinge

3x tip-oldeforældre (30), gift 29-8-1788 i Herlufsholm
Hans Nielsen #122, Gårdmand, f. 1757 i Ll. Næstved, d. 14-8-1824 i Guderup
Dorthe Jensdatter #123, f. 1768 i Guderup, d. 17-5-1829 i Guderup

3x tip-oldeforældre (31), gift 30-10-1800 i Snesere
Niels Pedersen #124, Gårdmand, f. 1779 i Borritshoved, d. 28-11-1828 i Åside
Else Jørgensdatter #125, f. 1775 i Vallebo, d. 5-6-1822 i Åside

3x tip-oldeforældre (32), gift 16-2-1798 i Snesere
Hans Pedersen #126, Gårdmand, f. 1773 i Åside, d. 31-3-1832 i Åside
Maren Larsdatter #127, f. 1763 i Åside, d. 21-9-1829 i Åside

4x tip-oldeforældre (45), gift 4-5-1757 på Holmen
Frederich Christian Ring #216, Slagter, f. 1724 i St. Heddinge, d. 7-1769 i St. Heddinge
Helene Marie Stephansdatter #217, f. ca.1725 i Aabye, d. efter 1801

4x tip-oldeforældre (46), gift ca.1744
Johan GŁnther Marcussen Svendler #218, Smed, f. 28-7-1711, d. 8-4-1803 i Vemmetofte
Anna Margrethe Sørensdatter #219, f. 1722 i Avnstrup Birk, d. 9-6-1757 i Kimmerslev

4x tip-oldeforældre (47), gift 22-11-1735 i Fredericia
Adam Mertz #220, Hattemager, f. ca.1714, d. efter 1741
Anne Sophie Jacobsdatter #221, f. 1716 i Fredericia, d. 15-7-1741 i Vejle

4x tip-oldeforældre (48), gift 13-10-1740 i Fredericia
Johan Jochum Ratsach #222, Fængselsbetjent, f. 1700, d. 4-1767 i Fredericia
Engel Christine Ejlersdatter #223

4x tip-oldeforældre (53)
Rasmus Andersen #232, Husmand, d. 1769 i Bøgesø
Mor til Mathias #233

4x tip-oldeforældre (54)
Ole Pedersen Skaaning #234, Husmand, f. 1710, d. 3-1787 i Rønnebæk
Ane Pedersdatter #235, f. 1716, d. 2-1796 i Rønnebæk

4x tip-oldeforældre (55)
Jørgen Pedersen #236
Mor til Peder #237

4x tip-oldeforældre (56)
Jørgen Larsen #238, Gårdmand, f. 1701, d. 4-1767 i Brandelev
Karen Willumsdatter #239, f. 1706 i Størlinge, d. 6-1749 i Brandelev

4x tip-oldeforældre (57), gift 19-5-1755 i Marvede
Anders Olsen #240, Skoleholder, f. 24-12-1723 i Tornemark, d. 12-1787 i Spjellerup
Karen Larsdatter #241, f. 1731 i Spjellerup, d. 6-4-1816 i Spjellerup

4x tip-oldeforældre (58), gift ca.1773
Christoffer Hansen #242, Husmand, f. 24-11-1735 i Bisserup, d. 3-1806 i Bisserup
Inger Pedersdatter #243, f. 11-2-1744 i Nyrup, d. 8-1788 i Bisserup

4x tip-oldeforældre (59) gift 30-6-1754 i Herlufsholm
Niels Larsen #244, Gårdmand, f. 1726, d. 1777 i Ll. Næstved
Anne Hansdatter #245

4x tip-oldeforældre (60)
Jens Michelsen #246, Gårdmand, f. 1721 i Vridsløse, d. ca.1774 i Guderup
Marie Poulsdatter #247, f. 1723 i Ladby, d. 6-1792 i Øverup

4x tip-oldeforældre (61) gift 12-4-1767 i Fakse
Peder Nielsen #248, Gårdmand, f. 1737 i Faxe sogn, d. 16-7-1806 i Borritshoved
Anne Christensdatter #249, f. 1748, d. 5-11-1823 i Borritshoved

4x tip-oldeforældre (62) gift ca.1760
Jørgen Falmersen #250, Gårdmand, f. 1727, d. 4-1785 i Vallebo
Ane Magrethe Olsdatter #251, f. ca.1737 i Tystrup, d. 9-1785 i Vindbyholt

4x tip-oldeforældre (63) gift 25-11-1768 i Snesere
Peder Jensen #252, Gårdmand, f. 1745 i Blangslev, d. 5-1793 i Åside
Kirsten Jensdatter #253, f. 1745 i Sølperup, d. 3-1781 i Åside

4x tip-oldeforældre (64) gift 18-11-1757 i Snesere
Lars Jensen #254, Gårdmand, Sognefoged og Lægdsmand, f. 1735, d. 12-1793 i Snesere
Ane Rasmusdatter #255, f. 1738, d. efter 1801


Navigation
Til forsiden som åbnes i et nyt vindue
En side tilbage